Przejdź do głównej zawartości

Maja Lidia Kossakowska - Upiór południa. Burzowe Kocię, czyli doktor House w wydaniu fantasy.


Książka jest trzecim tomem z cyklu pod tytułem Upiór południa. Przeczytałam kilka recenzji tej książki, osób, które przeczytały pozostałe tomy cyklu ( ja do nich nie należę) i o tej książce przez pryzmat tamtych, wypowiadali się nie pochlebnie. Ja chcę całkowicie odwrócić złą paskę ponieważ uważam, że książka jest ŚWIETNA!

„Panu Bogu nic się nie udało, z wyjątkiem kotów.” - Wiesława Szymborska

Do okaleczonego wieloma torturami i wziętego w niewolę, amerykańskiego żołnierza, którzy znajduję się w szpitalu, z przebitym płucem, połamanymi kończynami i z wyrwanymi paznokciami, pewnej burzowej nocy, przychodzi kot. Czy jakakolwiek inna książka (oprócz Mistrza i Małgorzaty), może się zacząć lepiej? Czy cokolwiek może się zacząć lepiej niż od opowieści z kotem? Oczywiście, że nie! Kot, zwanym Burzonym Kocięciem ( czy tylko mi się wydaje, że ta odmiana przez przypadki jest lekko dziwna?), prosi naszego weterana o uratowanie innego świata. Świata, który nazywa się Opodal.

Na wschód od Edenu. Upadły anioł.

Historia mnie zachwyciła. „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię”, przyśpieszając całe siedem dni, Bóg umieściła Adama i Ewę w raju. W Edenie rosło drzewo poznania, które wydawało owoc, jabłko. Tylko z tego drzewa nie wolno było zrywać ani jeść owoców. Ogród miał swojego strażnika, który nazywał się Idr. Kiedy ludzie zostali wypędzeni z raju, jego strażnik rządny wiedzy, jaką posiedli Adam i Ewa, zrobił sobie oczy z pnia drzewa poznania i zastąpił je swoimi. Nie wytrzymał mocy rozumienia całego jestestwa i oszalał. Nie istniało już dla niego ani dobro ani zło.

Idę, albo nie idę.

Nie będę opisywać dokładnie, skąd wzięłam ten podtytuł, bardzo łatwo go będzie znaleźć w Internecie. A wracając do tematu. Bohater wojenny zgadza się pomóc kotu i uratować krainę. Opodal jest miejscem niesamowity. I tu znów, (bo ta książka nie była pierwszą, która rozczarowała mnie pod tym względem) jestem lekko zasmucona ilością stron. Książka jest cienka jak pięty komara. Posiada duże litery oraz interlinie większą niż w innych publikacjach. Na wyobraźnie działają piękne ilustrację, które dodatkowo zabierają miejsce. Tu jest czegoś za mało. Dostaliśmy tylko cząstkowy opis krainy, krainy, która mogła nam wiele o sobie opowiedzieć. Mamy opisy pięknego oceanu, płaczących kwiatów lub krwiożerczych dziewczynek. Ale mimo wszystko było tu ogromne pole do popisu.

Dr House.

Dlaczego akurat porównanie do tej postaci? Dlatego, że autorka piszę genialnym językiem! Jestem zachwycona. Nasz główny bohater ma takie słownictwo, że nawet tortury, którym był poddawany podczas niewoli w Iraku, wydają się śmieszne, groteskowe i mieć duże zaplecze moralne. Wszystkie osoby, które go torturowały nazywa „wąsatymi Hasanami”, bo przecież oni wszyscy wyglądają tak samo (jak dla mnie Chińczycy). Trafnie określił złą moc samych wąsów. Bo przecież Hitler je miał, Stalin czy Włodzimierz Lenin. Tak czy owak, warto sięgnąć po książę dla samego języka. Maja Lidia Kossakowska po prostu wymiata!

Happy end?

I to ja lubię najbardziej. Sytuacja identyczna jak w Małym Księciu. Jedni mówią, że umarł, drudzy, że został przeniesiony na swoją planetę. Nasz biedny Jakub – bo tak ma na imię główny bohater, ma raczej kiepską sytuację i żeby za bardzo nie spojlerować, to jest jedną nogą w grobie. I tu pojawia się motywy zabierania na inne planety, czy tam wszechświaty. Kończy się tak, że nie wiemy czy główny bohater przeżywa, czy też nie. I tu pozostawia nas autorka z tym pytaniem. Odpowiedzieć musimy sobie sami.

Zło nie śpi.

Tu na samym końcu mamy jeszcze jedno spotkanie z Idrem, który przedostał się do naszego świata i jak się pewnie domyślacie, nie ma dobrych zamiarów ( choć to jest względne). Nasz czarny bohater wypowiada jedno fajne zdanie, które się w książce przewija dość często:

I z tym was zostawiam.

Komentarze

  1. Zapowiada się ciekawie ;) będę musiała sięgnąć po tą książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten cytat na końcu po prostu rewelacja. Muszę przeczytać tą książkę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie i przewrotnie napisana recenzja. Czytam, albo nie czytam. Chyba czytam. O Boże miłosierny nie czytam bo czasu brak, czytam bo praca wymaga, tylko nie czytam to co chciałbym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oo recenzja super! Zapowiada się na prawdę super!

    OdpowiedzUsuń
  5. Z braku czasu ostatnio nie czytam :( Ale recenzja super :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajna recenzja www.meriskarecenzuje.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedzi
    1. Ja niestety też. Ale ciągle jest niedostępny.

      Usuń
  8. Dziękuję za czytelniczą inspirację, tej książki jeszcze nie miałam okazji poznać, a zapowiada się bardzo ciekawie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo polecam cały cykl. Czyta się szybko, a jest napisany fenomenalnym językiem

      Usuń
  9. świetna czytelnicza inspiracja :) Bardzo fajnie się czyta <3 pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Jak coś dobre to którko trwa jakna złość :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Zła moc samych wąsów? Jakie to prawdziwe i wieloznaczne ;-) Czytałam do tej pory tylko "Siewcę wiatru", ale przeczytam tę książkę, bo zareklamowałaś ją tak, że spodziewam się czegoś naprawdę ekstra :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz czuje na sobie ciężar odpowiedzialności :D

      Usuń
  12. Chyba by mi się spodobała 😊

    OdpowiedzUsuń
  13. Niestety autorka nie wstrzeliwuje się w moje zainteresowania literackie, ale by nie być tak na anty dodam, że mam kota. ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Zaintrygowałaś mnie tym opisem, ale skoro to 3 część to muszę najpierw sięgnąć po pierwsze 2 :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każda książka, to osobna opowieść, więc śmiało można sięgać.

      Usuń
  15. Wydaje się być bardzo ciekawa, być może sięgnę po nią, aby przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  16. Zachęciłaś mnie, bardzo wciągające. Chętnie poczytam więcej : )

    OdpowiedzUsuń
  17. Gdybym czytał książki to na pewno bym ją przeczytał bo lubię koty :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Idę, albo nie idę - tego klasyka nie trzeba szukac hehe a książką mnie zaciekawiłas - idę w to :)

    OdpowiedzUsuń
  19. O kurczaki! To musimy śledzić tego bloga :D

    OdpowiedzUsuń
  20. Oooooooooooo tak! To zdecydowanie coś dla mnie! Książka bardzo w moim guście. Świetna recenzja i tytuł chyba też :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, ale jakoś ciężko z dostępnością książki.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Widzimy się wkrótce :)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie pozostawionych przez mnie treści komentarzy w celach oceny treści zamieszczonych w artykułach.

Popularne posty z tego bloga

Rafał Cichowski - Pył Ziemi, czyli egzystencjalne przemyślenia o końcu świata.

Zdjęcie – Książki Agi. Ziemia wyeksploatowana przez ludzkość, powoli umiera. Grupa naukowców tworzy statek pokoleniowy - Yggdrasil , który ma zapewnić przedłużenie gatunku ludzkiego. Po ponad 700 latach kosmicznej tułaczki garstki ludzi, którzy dostali bilet na ostatni prom kosmiczny, para młodych, genetycznie ulepszonych ludzi wyrusza na ziemię aby znaleźć odpowiedź na pytanie, które umożliwi przetrwanie rodzajowi ludzkiemu. Czym im się uda? Czy zastaną jedynie pył ziemi. Data Wydania - 29 Marca 2017 Liczba - Stron320 Kategoria - Fantastyka, Fantasy, Science Fiction Język - Polski Nicość. Treść książki odziera nas ze złudzeń. Pokazuje wiele nagich prawd, których na codzienna wolelibyśmy nie widzieć. Ukrywamy je gdzie głęboko pod naszymi warstwami próżności, strefy komfortu i wysokim ego. Boimy się powiedzieć sobie oczywistą prawdę, dlatego nie mówimy nic.  Odsyłamy natarczywe myśli w najdalsze zakamarki naszego umysłu, a one co jakiś czas próbują bezskutec...

Alex Kava, Erica Spindler, J. T. Ellison – Cienie nocy, czyli krótkie opowiadanie o seryjnym mordercy.

Któregoś pięknego dnia spotkały się trzy kobiety, aby omówić swoje przedsięwzięcie jakim było napisanie książki. No może raczej opowiadania, ale podejrzewa, że wtedy jeszcze o tym nie wiedziały, że wyjdzie im 170 stron dużą czcionką. Książko-opowiadanie jest o seryjnym mordercy, który przemierza kraj zostawiając za sobą trupy, a trzy agentki starają się go pojmać w imię sprawiedliwości. Instynkt macierzyński Pierwsza z agentek FBI   mierzy się ze sprawą śmierci bezdomnej dziewczyny, która po zajściu w ciąże została wyrzucona z domu. Sama przed kilkoma tygodniami straciła dziecko poprzez poronienie, więc los dziewczyny i jej maleństwa bardzo leży jej na sercu. Niestety nie dowiadujemy się nic o jej przeszłości, powiązaniach z kolegami z pracy, relacjami z mężem. W sumie wiemy tylko tyle, że babka wybiera ratowanie niemowlaka, mimo iż wie, że zostanie za to zawieszona. Pytanie jakie mi się nasuwa to to, dlaczego policjantka zostaje zawieszona, kiedy próbuje odnaleźć dzieck...

Alan Dean Foster, czyli urodziny Gwiezdnych Wojen

18 listopada 1946 roku, w jedynym z Nowojorskich szpitali, przyszedł na świat Alan Dean Foster. Jeśli do tej pory zastanawiacie się dlaczego o nim piszę, to odpowiedź jest prosta. To jemu zawdzięczamy książkowe adaptacje wielu filmów S-F. Najbliższe mojemu sercu są książkowe adaptacje Gwiezdnych Wojen. W dobytku literackim autora możemy znaleźć takie publikacje jak: Nadchodząca burza – w tym tomie Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker są jeszcze przyjaciółmi, a Anakin nie mówi jak miał zapalenie krtani. Do tych czasów wraca się z sentymentem i z łezką w oku. Star Wars Przebudzenie mocy – coś na co wszyscy czekali. Wielki powrót Harrisona Forda i R2-D2. Ten tom zapiera dech w piersiach i pozwala spokojnie na powrót wszystkich wspomnień. Jest do dobra ekranizacja, a przede wszystkim dobra książka. Kto z was oglądał serię na temat obecnego, który został okrzykniętym 8 pasażer statku o nazwie Nostromo. W tej serii autor zaszczycił nas takimi lekturami jak: Obcy. 8 pasażer Nost...