Przejdź do głównej zawartości

Alex Kava, Erica Spindler, J. T. Ellison – Cienie nocy, czyli krótkie opowiadanie o seryjnym mordercy.



Któregoś pięknego dnia spotkały się trzy kobiety, aby omówić swoje przedsięwzięcie jakim było napisanie książki. No może raczej opowiadania, ale podejrzewa, że wtedy jeszcze o tym nie wiedziały, że wyjdzie im 170 stron dużą czcionką. Książko-opowiadanie jest o seryjnym mordercy, który przemierza kraj zostawiając za sobą trupy, a trzy agentki starają się go pojmać w imię sprawiedliwości.

Instynkt macierzyński

Pierwsza z agentek FBI  mierzy się ze sprawą śmierci bezdomnej dziewczyny, która po zajściu w ciąże została wyrzucona z domu. Sama przed kilkoma tygodniami straciła dziecko poprzez poronienie, więc los dziewczyny i jej maleństwa bardzo leży jej na sercu. Niestety nie dowiadujemy się nic o jej przeszłości, powiązaniach z kolegami z pracy, relacjami z mężem. W sumie wiemy tylko tyle, że babka wybiera ratowanie niemowlaka, mimo iż wie, że zostanie za to zawieszona. Pytanie jakie mi się nasuwa to to, dlaczego policjantka zostaje zawieszona, kiedy próbuje odnaleźć dziecko zabitej kobiety? Przecież, w innym razie niemowlak by umarł. Tak czy inaczej kobieta wypisuje dane do bazy FBI i na tym kończy się jej praca. Zero powiązania z następnymi agentami.  

Czarna owca

Kolejną ofiarną bezwzględnego mordercy jest młoda dziewczyna, narkomanka. Niestety tu morderca miał zwyczajnego pecha. Zabił córkę znanego polityka, a nie jak sądził bezdomną, o której świat zapomniał. Cóż, w końcu w każdej rodzinie jest jakaś czarna owca. Następna agenta miała wyjątkowe szczęście, bo w końcu nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dziewczyna była uzależniona od narkotyków, a one na ulicy nie leżą, chyba. Dzięki swoim umiejętnością, które zdobyła mieszają na ulicy, obrabowała swojego oprawcę. Zawinęła portfel z danymi osobowymi. Tu również wszystkie informacje są udostępnione w sieci, a sprawa przechodzi pod skrzydła następnej agentki.

Stara miłość nie rdzewieje

I tu pojawia się wątek miłosny. Agentka, spotyka swojego ex, niby już nic a jednak coś. W tym rozdziale zostaje zabity bezdomny, który jest/był kolegą byłej miłości trzeciej agentki. Nie przedłużając, ona nie chcę od niego pomocy, ale i tak działają razem.  Morderca popełnia błąd i zabija swojego kolegę po fachu i tak w sumie wpada w ręce sprawiedliwości.

Potencjał

Ja się troszkę zawiodłam, bo trzy pisarki a stron bardzo mało. Ale potencjał był, może jest. Bo przecież wątek trzech kobiet, agentek FBI, prawie wcale się ze sobą nie łączył. Nie znanym ich przeszłości, dalszego ciągu, ale mnie najbardziej boli, to że te babki się nie spotkały i nie nawiązały współpracy,  bo co trzy głowy to nie jedna. Co prawda  chodziło mi o agentki, ale autorki też poszły na łatwiznę. Spotkały się kiedyś przy kawie, każda poszła w swoją stronę, zrobiła swoje i po sprawie. Jak dla mnie samolubne zachowanie w stosunku do czytelników.

Morderca psychopata

Nie można przecież napisać recenzji książki na temat seryjnego mordercy nie pisząc o seryjnym mordercy.  I tu znów mamy wielkie pole do popisu. Morderca, chcąc oderwać się od swojej smutnej szarej rzeczywistości, poprawia sobie humor zabijając ludzi, którzy w jego mniemaniu nic nie znaczą. Istny Friedrich Nietzsche, tylko mniej teoretyk, bardziej praktyk. Facet jest przedstawicielem handlowym, który sprzedaje sprzęty medyczne. W życiu powinęła mu się noga i nie zdał medycyny, a winę za to pokładał we wszystkich tylko nie w sobie, ale bez jaj, przez coś takiego się nie zostaje seryjnym mordercą. Więc dlaczego? Tego właśnie nie wiemy. Zawsze najciekawsze jest w książkach o mordercy, to, że możemy poznać psychikę seryjnego mordercy. Tu niestety nic o nim nie wiemy. Z drugiej strony mamy tyle otwartych ścieżek, że można spokojnie napisać dobry cover. Może ktoś się kiedyś podejmie, zobaczymy…

Komentarze

  1. O kurczę, ale mega ciekawie opisane, raczej na 100% przeczytam <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka świetnie zrecenzowana!
    Świetnie się zapowiada
    Pozdrawiam
    Under-my-controll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. ciekawa książka myślę że warta przeczytania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka malutka, więc nie zabierze dużo czasu :)

      Usuń
  4. Nie lubię książek pianych przez kilu autorów, ale może warto zerknąć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka krótka, więc szybko można się przekonać.

      Usuń
  5. Kava to moja literacka miłość z gimnazjum. Chyba czas wrócić do tych książek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta babka ma specyficzny styl, z nikim jej nie można pomylić :).

      Usuń
  6. chyba przestanę czytać recenzj, bo moja lista z tym, co chciałabym przeczytac nie ma konca :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja to jak widzę promocję w biedronce, to nie przejdę obojętnie :), też moja lista nie ma końca :)

      Usuń
  7. Recenzja bardzo ciekawa, może nawet i ciekawsza od książki ,chociaż ja nie przepadam za takimi ksiązkami :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe, czy nie dłuższa od samej książki :).

      Usuń
  8. bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką

    OdpowiedzUsuń
  9. Książka super zrecenzowana. Uwielbiam książki Alexa Kavy, które zawsze wciskają mnie w fotel i nie mogę się od nich oderwać. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Z tego, co widzę to mam chyba, co czytać w jesienne wieczory... :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Ostatnimi czasami nie czytam takich książek... zbyt wiele mnie rozczarowało ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na jaką trafisz, no chyba, że przeczytasz z tyłu :D

      Usuń
  12. Zawsze zastanawiałam się, jak może się udać taka pisarska kooperacja. Z Twojego tekstu widzę, że może być bardzo owocna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko i tak zależy od wykonania i podejścia, a przede wszystkim pomysłu.

      Usuń
  13. Ale ciekawie to brzmi! muszę przeczytać tą książkę

    OdpowiedzUsuń
  14. Raczej nie przeczytam, ale bardzo ciekawie piszesz, masz fajny styl 😁 pozdrawiam! Ola z

    OdpowiedzUsuń
  15. Brzmi bardzo ciekawie i zdecydowanie są to klimaty książek, które lubię. Trzeba przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  16. Zafunduję ją mojemu mężowi pod choinkę ;) on lubi tego typu książki :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawa recenzja. Jednak nie skusze się na przeczytanie tej książki ponieważ nie lubię kryminałów.

    OdpowiedzUsuń
  18. Po Twojej recenzji widzę, że książka z potencjałem na moje sięgnięcie po nią ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. Lubię takie kryminały. postaram się po nią sięgnąć:)
    www.flare.com.pl

    OdpowiedzUsuń
  20. Warto zapoznać się z ta książką ze względu na trzy autorki. To unikatowa akcja. Ale z twojej recenzji wynika jednak, że to chwyt marketingowy niż potrzeba wspólnego tworzenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Widzimy się wkrótce :)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie pozostawionych przez mnie treści komentarzy w celach oceny treści zamieszczonych w artykułach.

Popularne posty z tego bloga

Rafał Cichowski - Pył Ziemi, czyli egzystencjalne przemyślenia o końcu świata.

Zdjęcie – Książki Agi. Ziemia wyeksploatowana przez ludzkość, powoli umiera. Grupa naukowców tworzy statek pokoleniowy - Yggdrasil , który ma zapewnić przedłużenie gatunku ludzkiego. Po ponad 700 latach kosmicznej tułaczki garstki ludzi, którzy dostali bilet na ostatni prom kosmiczny, para młodych, genetycznie ulepszonych ludzi wyrusza na ziemię aby znaleźć odpowiedź na pytanie, które umożliwi przetrwanie rodzajowi ludzkiemu. Czym im się uda? Czy zastaną jedynie pył ziemi. Data Wydania - 29 Marca 2017 Liczba - Stron320 Kategoria - Fantastyka, Fantasy, Science Fiction Język - Polski Nicość. Treść książki odziera nas ze złudzeń. Pokazuje wiele nagich prawd, których na codzienna wolelibyśmy nie widzieć. Ukrywamy je gdzie głęboko pod naszymi warstwami próżności, strefy komfortu i wysokim ego. Boimy się powiedzieć sobie oczywistą prawdę, dlatego nie mówimy nic.  Odsyłamy natarczywe myśli w najdalsze zakamarki naszego umysłu, a one co jakiś czas próbują bezskutec...

Alan Dean Foster, czyli urodziny Gwiezdnych Wojen

18 listopada 1946 roku, w jedynym z Nowojorskich szpitali, przyszedł na świat Alan Dean Foster. Jeśli do tej pory zastanawiacie się dlaczego o nim piszę, to odpowiedź jest prosta. To jemu zawdzięczamy książkowe adaptacje wielu filmów S-F. Najbliższe mojemu sercu są książkowe adaptacje Gwiezdnych Wojen. W dobytku literackim autora możemy znaleźć takie publikacje jak: Nadchodząca burza – w tym tomie Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker są jeszcze przyjaciółmi, a Anakin nie mówi jak miał zapalenie krtani. Do tych czasów wraca się z sentymentem i z łezką w oku. Star Wars Przebudzenie mocy – coś na co wszyscy czekali. Wielki powrót Harrisona Forda i R2-D2. Ten tom zapiera dech w piersiach i pozwala spokojnie na powrót wszystkich wspomnień. Jest do dobra ekranizacja, a przede wszystkim dobra książka. Kto z was oglądał serię na temat obecnego, który został okrzykniętym 8 pasażer statku o nazwie Nostromo. W tej serii autor zaszczycił nas takimi lekturami jak: Obcy. 8 pasażer Nost...